neljapäev, 17. september 2015

HT PRAKTIKA

Reflektsioon.

Mis sinu jaoks töötas ja mis mitte?

Praktika möödus põnevalt. Tagasivaadates praktikale, tundub mulle, et midagi sellist mis üldse ei töötanud, polnudki. Kõik toimis. Minu jaoks suurim väljakutse oli võibolla E-lasteaia tutvustus kolleegidele. Olen rahul, et suutsin äratada huvi paaril õpetajal teha animatsioone ja kasutada digivahendit õppetöös. Varasemalt oli kasutatud ainult teatud paari keskkonda, kas siis muusika kuulamiseks või õppefilmide vaatamiseks. Kevadeks nüüd uus projekt - juhendada õpetajat animatsiooni loomisel emadepäevaks. Tänu õpingutele olen hakanud rohkem ja julgemalt kasutama digivahendeid õppetöös. Lastega koostöö oli põnev ja kindlasti saab olema ka edaspidi. Väga palju tuli lastele lahti seletada, mis on ka loomulik ja läbi arutleda mida teeme, miks ja kuidas. Juhendajaga koostöö oli sujuv ning tagasiside tema poolt oli hea. Juhendajal polnud eelnevalt kogemusi näiteks animatsioonide loomisel ja õppematerjalide koostamisel, oli ta rõõmus, et sai ka minu kõrval endale uusi oskusi. Praktikapäevade alt näeb meie lastega tehtud animatsioone. Proovisime teha ümarnukku ja pixillatsiooni. Õppeaasta alguses kirjutasin õpilepingus, et AKTIIVNE JA RÕÕMUS LAPS=EESMÄRK TÄIDETUD. Ja tõepoolest lastele on ju kõik uus huvitav ja kui midagi saab teistmoodi teha, siis on nad aktiivsed tegutsema ja proovima. Leian, et kui lasteaial puuduvad mõningad vahendid (nt. fotoaparaadid), siis saab ka enda oma kasutada ja mina tegingi nii. 

Mis on need aspektid mille kallal pead veel vaeva nägema?

Arvan, et peaksin olema julgem. Mingilmääral veel tekivad kahtlused ja kõhklused ja see tekitab raskusi ja on ka takistuseks. Kuigi võrreldes praktika algusega on areng märgatav. Julgen pakkuda kolleegidele uusi ja huvitavaid ideid.Kindlasti peksin rohkem läbi mõtlema ja planeerima just lastega õppetegevusi. Näiteks animatsiooni loomiselgi, aeg möödus märkamatult. Magasime maha oma muusika tegevuse :) Aga kõigil oli ju huvitav ja põnev.

Mis on sinu tugevad ja nõrgad küljed?

Nõrgaks peaksin eelnevas punktis välja toodud aja planeerimist, ajaga arvestamist. Tugevus ehk on laste kaasamine ja neis huvi äratamine. Siiani tehnika kasutamine nagu muret ei tekitanud. Kuigi, kui hästi meenutada, siis õpetajatele läbi viidud koolituse ajal (kui ei saanud me toimima dataprojektorit) sellega pusimine ja avastamine, milles asi on võttis aega. Ehk siis tuleb arvestada ka sellega, et kui midagia ei tööta kuidas siis edasi toimida. See on minu puhul ka nõrk külg.

Mida sa peaksid järgmisena tegema?

Järgmisena jätkan oma huvitava ja loova tööga. Üritan arendada ennast haridsutehnoloogilises valdkonnas edasi, võtta osa koolitustest ja kõike seda anda edasi nii oma kolleegidele kui ka lastele.Lastega töös proovin jälgida, et tegevused ei läheks liiga pikaks ja proovin arvestada ka kõige sellega, mis võib viltu minna.Kokkuvõttes olen rahul praktikaga, sain juurde uusi kogemusi ja kindlasti ka teadmisi.

Videofilmi loomine 

Koostöös Ladaga saime valmis alljärgneva videoklipi. Koostöö sujus kenasti ja eriti huvitav oli see, et lapsed, kes tavaliselt on esinejad ja kõige jutukamad, seekord olid kaamera ees õige vaiksed. Kindlasti oli asi ka teemas, mis tekitas raskusi, aga filmi tegemine oli huvitav ja lapsed hiljem ka ütlesid, et väga põnev oli näha "vanu asju" . 

Laps ja tehnoloogia.

Tagasiside andmine.

Tagasiside eesmärk on õpetajate aitamine. Õpetajad olid huvitatud küll tulemuste saamisest, kuid lõpptulemusena otsustati, et silmast silma suhtlemine ja info edastamine on ikkagi kõige parem.
Praktiliste näpunäidete saamiseks (kaks õpetajat teadsid seda lehekülge) soovitasin vaadata ja uurida https://jmadisson.wordpress.com/ Õpetajaid julgustasin kasutama ja ise looma erinevaid õppemänge ka interneti keskkondades. Siin tutvustasin suuremate lastega kasutamiseks https://bingobaker.com/ . Minu tehtud näidise leiab aadressil  https://bingobaker.com/view/558541 . Keskkond on lihtsasti kasutatav ning vajadusel (kui jäädakse hätta) julgustasin pöörduda kas minu poole või ise pusimiseks tutvuda juhisega siin.Selline lähenemine mängulisele tegevusele lastega, mulle tundus, et pakkus õpetajatele huvi. Lubati kindlasti proovida ja katsetada.Uurisin ka õpetajatelt, et nad mõtleksid, mida või millistest keskkondadest nad sooviksid rohkem teada, mis neid huvitaks, siis on võmalus järgmine kord jälle tutvustada.Lõpetuseks lisasin ka, et neid keskkondi on veel, kus saame ise luua õppemänge, kõike korraga ei ole mõtet näidata, kuna tekitab segadust. Arvan, et õpetajad peaksid kõigepealt harjuma ja tutvuma ühe keskkonnaga - samm sammult edasi.Toredat avastamisrõõmu õpetajatele ja ka minule.

Küsitlus lastevanematele.

Lastevanemate arvamus on üldiselt positiivne, mis puudutab lasteaias arvuti kasutamist õppetöös. Toodi välja, et me elame 20-ndal saj. ja kui lõimida teemaga on see lastele huvitav ja põnev. 15-st vanemast 2 arvasid, et arvuti rikub silmi ja lasteaias kindlasti ei peaks IKT vahendeid kasutama, seda jõuavad lapsed koolis küll ja veel teha. Lapsed üldjuhul kodudes mängivad nii telefonides kui ka arvutites. Keskkonnad mida lapsed pooldavad on y8 mängude portaal, youtube.com, PSN.com - lastevanemate mainitud. Lapsed ise mainisid, et lemmikmängudeks on Crowtopia ja Minecraft ning erinevad sõjamängud. Üks laps 15-st mainis, et õpib arvutis inglise keelt. 

Küsitlus õpetajatele.

Küsitluse viisin läbi 6 rühmalises lasteaias, ankeedile vastas igast rühmast üks õpetaja. Küsitlusel kasutasin 5-te küsimust. Tulemused on järgnevad:1.Milliseid interneti keskkondi kasutate õppetöös lastega? - lastekas.ee , erinevaid ideid pakkuvaid veebilehti, miksike.ee, looduskalenderit pakkus vaid 1 õpetaja2. Milliseid interneti keskkondi kasutate info edastamiseks/saamiseks lastevanematega? - meil, almic3. Milliseid interneti keskkondi kasutate info edastamiseks kolleegidega? - silmast silma suhtlemine, e-mail4. Teie arvamus tehniliste vahendite kasutamisel lasteaia õppetöös? -  vahel võib, et rikastada laste kui ka õpetaja tööd, kui multikas/film on lõimitud õppetegvusega, 2 õpetajat jätsid vastamata5.Kas Teie arvates maja vajab haridustehnoloogi? - kõik vastasid  - jahEnamus õpetajad siiski vestluse käigus ütlesid, et pooldavad rohkem silmast silma suhtlemist ning rühma blogisid ei tee ükski õpetaja (lisatöö), olen hetkel majas ainus õpetaja, kes alustas tänu praktikale oma rühma blogi pidamist. Imestasin, et paar õpetajat ainult mainisid ka Youtube.com, mida kasutatakse vahest muusika kuulamiseks.
Õppealajuhataja pooldab samuti väga kui lastega kasutatakse erinevaid keskkondi, aga kahjuks pole õpetajad kõikidest keskkondadest teadlikud, siiani on aidanud õpetajaid õppealajuhataja ning mainis ka haridustehnoloogi vajalikkusest majas, samuti vastasid ka kõik õpetajad. Lasteaial on oma kodulehekülg, mida samuti haldab õppealajuhataja. Alates sellest septembrist on majas kasutusel e-lasteaed, mille koolituse viisin läbi õpetajatele. See tekitas õpetajates parasjagu meelehärmi ning iga õpetaja vajas hiljem individuaalset abi e-lasteaia täitmisel oma rühmas.                                                 

Õpileping.

Ootused ja soovid ainele - pane kirja, mida sellelt kursuselt ootad, mida ootad õppejõududelt, kaastudengitelt, endalt.
HT praktika kursuselt ootan õppejõudude poolt adekvaatset tagasisidet nii positiivset kui ka negatiivset. Usun, et praktika saab olema üsna teguderohke ning põnev. Samuti oleks väga tore erinevate ideede jagamine ning vajadusel abistamine kaastudengite poolt. Endalt ootan julget peale hakkamist. Raskuste ees mitte araks lüüa.

Kogemus arvutite ja tehnoloogiaga - pane kirja, milline on sinu senine kogemus arvuti, interneti, nutitelefoni rakenduse, arvutiprogrammide kasutamisega.
Vaatamata sellele, et arvutit olen kasutanud juba pikka aega (aktiivne interneti kasutaja), siiski on sisimas veel ebakindlust. Peale arvuti puutun kokku igapäevaselt tahvelarvuti ja nutitelefoniga ning aegajalt ka fotoaparaadiga.

Eesmärgid - Mis on sinu õppimise eesmärgid? Miks sa tahad just seda õppida? Mis sunnib sind seda õppima?
Õppida tahan seda ainet, sest tuleb olla kaasaegne. Soovin teha lastele ka õppetöö huvitavamaks ja kaasaegsemaks. Meie lasteaias on veel õpetajaid, kes pelgavad kasutada arvutit ja erinevaid keskkondi õppetöös. Tore oleks kui suudan praktikal olles juhendada ja julgustada oma kolleege, kõige selle juures tunda ennast kindlalt.

Strateegia - Kuidas sa kavatsed oma eesmärgid saavutada? Missugused tegevused pead sa läbi viima ja mis järjekorras?
Lihtsamalt raskemale. Huvi tekitamine õpetajatel ja lastel. Kõike saab proovida ja katsetada erinevaid vahendeid (fotoaparaat, tahvelarvuti jne).

Vahendid/ressursid - Missuguseid vahendeid sa kasutad eesmärkide saavutamiseks (inimesed, materjalid, tehnoloogia)? Kuidas sa neile ligi pääsed?
Kõigepealt katsun välja uurida, mis majas olemas on juba. Vajdusel saan kasutada ka isiklikke vahendeid ning kui väga häda käes, saab pöörduda ka Tallinna Ülikooli poole, kus on võimalik laenutada tehnilisi vahendeid.
Hindamine - Kuidas sa tead, et sa oled oma eesmärgid saavutanud? Kuidas sa hindad oma saavutusi? Mis tõestab seda?
Hindamist saan teha tegevuste lõppedes. Kindlasti loodan saada tagasisidet nii kolleegidelt kui ka lastelt. Sanmuti näen laste puhul ka tegevuse käigus, kas nad tegutsevad aktiivselt, kas neil on põnev. Aktiivne ja rõõmus laps = eesmärk täidetud. Kui aga saan negatiivset tagasisidet kolleegidelt või ka lastelt (ei meeldi), siis pean analüüsima ja järgmine kord midagi teistmoodi tegema.

Refleksioon - Mis sinu jaoks töötas ja mis mitte? Miks? Mis on need aspektid, mille kallal pead veel vaeva nägema? Mis on sinu tugevad ja nõrgad küljed? Mida sa peaksid järgmisena tegema?
(praktika lõppedes)

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar